LOHESURFI JA AERUSURFI ALGTÕED

LOHESURF

Tuuleaken
Tuuleaken on ala, kus toimub lohe liikumine. Lohe sattumine väljaspoole seda ala on võimatu. Sõitjast vaskul on tuuleakna vasak pool ja paremal parem pool. Tuuleakna serv on allpool oleval joonisel tähistatud rohelise värviga. Lohe, liikudes selles alas, ei tekita erilist tõmmet, mille tõttu nimetatakse seda neutraalseks tsooniks.Liikudes  kollases või punases alas, tekitab lohe tõmbe. Neid alasid nimetatakse jõutsooniks. Mida rohkem lohet viia enda ette, seda rohkem tõmmet lohe tekitab kuna suurem hulk tuult puhub otse lohesse sisse. Positsiooni otse enda kohal nimetatakse neutraalseks positsiooniks või seniidiks. Sel juhul tekitab lohe kõige vähem tõmmet ning on kõige stabiilsem. Lohe erinevaid paiknemisi tuuleaknas kirjeldatakse numbrite või kraadidega. Kui lohe on kella kaheteistkümnes, siis paikneb ta täpselt sõitja pea kohal. Kella üheteistkümnes on lohe kergelt vasakul pool tuuleaknas, samas kella kahe peal on lohe paremal pool tuuleaknas. Kui öeldakse, et lohe on 45 kraadi peal, tähendab see seda, et lohe on kas vasakul- või paremal pool tuuleakna keskel.

tuulaeken_2

Lohe üles laskmine
Lohesurf on küll suhteliselt kergesti õpitav, kuid oskamatult lendu lastud lohe, võib sulle põhjustada üliraske vigastuse või lõhkuda lohe.
Jälgides paari lihtsat reeglit, on see aga lihtne ja turvaline (varustuse, eriti liinide seisukord peab seejuures olema vähemalt hea).
Tuule suund erinevates randades on erinev ja võib muutlik olla ka ühes kindlas rannas. Sinu positsioon lohe suhtes peab olema alati nii, et kui tuul puhub sulle seljatagant, siis lohe on asetatud 90 kraadi tuule suuna suhtes ja soovitavalt mere poole (ainult juhul, kui lähedal on suuri puid või muid takitusi, siis on ohutum olla ise mere pool).
– Viga 1 : Kui lohe kangas loperdab, on lohe liiga palju sinust ülestuult. Sellises positsioonis lohe ei lenda või hullemal juhul pöörab end ümber, lohiseb jõutsooni ja tõuseb siis ootamatult kiiresti ja tohutu jõuga õhku, tekitades väga ohtliku olukorra. Selle vältimiseks astu paar sammu ülestuult, kuni lohe võtab oma kuju.
– Viga 2 : Kui su abistaja ei jõua lohe kinni hoida, siis on lohe liiga palju allatuult sinust, jõutsoonis. Ka see olukord on väga ohtlik, sest ühel hetkel võib lohe abistaja käest lahti pääseda, lennates tohutu jõu ja kiirusega õhku ning sina kaotad kontrolli lohe üle. Selle olukorra vältimiseks jaluta allatuult, kuni lohe on normaalses kujus ja abistajal pole probleemi selle kinni hoidmisega.
Ideaalses positsioonis lohe ei laperda ja on perfektses kujus (nii nagu õhuski) ning on valmis õhku lennutamiseks. Abistaja tunneb perfektse asendi ära selle järgi, et lohe vaikselt tõmbab ennast vastutuult, sina näed seda lisaks lohe kujule veel pinge järgi liinides.

Kehaasend
Paljud algajad sõidavad nn. isteasendis, kuigi see võib tunduda esialgu lihtsam, on tegelikult õige kehaasend lohesurfi juures väga oluline.
Hoia esimene jalg sirge! Võttes surfi või rula asendi. Mõlemad põlved kõverdatud ei saa sa korralikult kantida. Kui veest stardid, aseta laua nina allatuult ja vii lohe jõutsooni. Kui sa kord juba püsti saad ja veidi kiirust oled kogunud, pööra laud 90 kraadi tuule suuna suhtes. Edasi suru oma kannad alla, nii tekib suurem vastupanu lohe suhtes ja lükka esimene jalg sirgeks. Säilita seda asendit kogu sõidu vältel.
Hoia õlad taga! See aitab sul sirutada kogu keha, pinguta oma istmikulihaseid, see aitab omakorda puusad ette lükata. Nüüd on su asend korrektne ja tasakaalu on lihtne säilitada. Lisaks sellele, et teed oma sessiooni iseendale nauditavaks, on seda ka kõrvalt ilus vaadata.

Õige pop on hüppamise alus
Õige popi harjutamine on parim viis täiendada oma hüppamise oskusi. Pop on võrdselt tähtis nii unhooked kui ka hookedin hüpete jaoks, see saadab su kõrgemale ja kaugemale.
See, kui hea popi saad, sõltub kiirusest, kantimisest ja ajastusest. Unhooked hüpete jaoks kogu nii palju kiirust, et tunned end veel mugavalt, kui oled valmis, haagi ennast lahti ja kandi. Kandi sügavalt vette, asetades suurema osa raskusest tagumisele jalale. Mida tugevamalt ja kiiremini sa surud vastu vett, seda kõrgem on pop. Kui sa ei saanud head popi, pead olema agressiivsem ja kantima tugevamalt.
Parim viis hinnta oma poppi, on vaadates, kuidas vesi pritsib laua alt enne õhkutõusmist. Hulgaliselt vett tähendab jõulist poppi. Popides juhtub põhimotteliselt see, et tekitad pinge liinidesse ja seejarel vabastad selle lendu tõustes. Hooked in hüpte jaoks on ajastus kõige tähtsam. Hetkel, kui saadad lohe hüppamise jaoks tagasi, pead raskuse vette laskma ja kõvasti vastutuult lõikama. See tehnika aitab sind kõrgemale ja saavutad parema kontrolli keha üle õhus.

Reeglid
– Rannal
Kaldalt vette mineval sõitjal on eesõigus veest kaldale tuleva sõitja ees kuna kaldal on tuul sageli puhangulisem ning õnnetuse oht on suurem. Seetõttu peab tal olema võimalus siirduda võimalikult kiirelt vette.
Kahe sõitja kohtumine
Paremale poole liikujal on eesõigus vasakule liikuja ees. Sõitja, kes liigub vasakule poole peab mööduma vastutulijast allatuult, hoides samal ajal oma lohe võimalikult madalal.
– Möödumine
Mida teha kui liigud kiiremini kui sinu ees olev sõitja?
Eesõigus on alati aeglasemini liikuval sõitjal kuna seljatagant läheneval sõitjal on parem ülevaade olukorrast. Möödumisel hoia lohe võimalikult madalal ja veendu, et eesolev sõitja on sind märganud.
Möödumine ülevalt tuult
Ülevalt tuult mööduja peab oma lohe liigutama võimalikult pea kohale ja allatuult olev sõitja peab juhtima oma lohe võimalikult madalale.

AERUSURF

Alustamine
Esimeseks katsetuseks on soovitatav valida võimalikult rahulik veekogu ilma suurema laineta. Päev võiks olla nõrga tuulega, parimal juhul tuuletu. Esimest korda lauale astudes jälgi, et jalad asetseksid üksteise kõrval õlgade laiuselt, varbad suunatud otse ette. Selline asend kindlustab aeruga tõmmates kõige efektiivsema tulemuse. Juhul kui on raskusi tasakaalu säilitamisega, liiguta ühte jalga natuke ette poole.
Aerutamine
Hoia aeru nii, et üks käsi asetseks aeru keskel ja teine T-kujulisel otsal. Sirge selja ja kergelt kõverdatud põlvedega siruta ettepoole ning aseta 1/3 aerust vette. Eesmärk on tõmmata ennast koos lauaga aeru suunas, mitte vastupidi. Hetkel, mil aer möödub su kehast, tõsta ta veest välja ning vii algasendisse tagasi ja korda tõmmet. Olles juba liikuma saanud, vaheta aer teise kätte ning soorita sõudmisliigutust teisel küljel. Kui sooritad sõudmisliigutust paremal pool, asetseb vasak käsi T-kujulisel aeru otsal. Kui sooritad sõudmisliigutust vasakul pool, asetseb parem käsi T-kujulisel aeru otsal.